Hindistan gezisi teşekkür


...Binlerce yıllık tarihi, arkeoloji ve sanat eserleriyle keşfedilmeye değer bir ülke Hindistan... Bir yanda sayısız tapınakla kendini gösteren mistik âlem diğer yanda ise yoksulluk yükseliyor.

Yaşamdan Dakikalar'ın iki hafta önceki bölümünde, çıkacağım Hindistan yolculuğundan son derece zenginleşmiş olarak döneceğimi tahmin ettiğimi söylemiştim. Bu yuvarlak sözlerin ardında, meğerse tam bir gerçek gizliymiş! Bu ülke ve komşusu Nepal, beni öylesine etkiledi ki... Bu konuda hemen yazmak istemiyorum. Biraz sabredip, izlenimlerimin daha da olgunlaşmasını bekleyeceğim. Sonra da onları, belki çektiğim çok sayıda fotoğrafla birlikte, klasik gazete yazılarından başka bir format içinde meraklılarına sunmaya çalışacağım. Günü gelince... Ama çok özetle şunları söyleyeyim: Bir yanıyla son derece görkemli bir tarih, arkeoloji ve sanat eserleri içeren dev bir ülke... Öte yanda çeşitli dinlerin, inaçların, etnik gurupların ve kültürlerin kaynaştığı ve sayısız tapınakla donanmış bir mistik âlem... Bir diğer yanda ise sefaletin yeryüzünde görülebilecek en koyu örneklerine rastlanabilen bir yoksunluklar ve acılar ülkesi... Hele o rengârenk sarilere dolanmış, çok güzel, çekici ve işveli kadınları... Ve iri gözleriyle bakıp duran kara gözlü çocukları... Bu ülke de âşık olduklarım arasındaki müstesna yerini aldı. Ve kendi kendime sordum: Bağrında sayısız Müslümanı olduğu kadar, tarih içinde kurulmuş en görkemli Türk-Müslüman uygarlıklardan birini ve onun başta camiler ve diğer eşsiz eserlerini taşıyan bu ülkeye nasıl bu denli uzak, ilgisiz ve kayıtsız kalabilmişiz? Ayrıca zaten bu alanda (yani kültür turizmi alanında) tam anlamıyla uzmanlaşmış ve reklama ihtiyacı bile olmayan Fest Tur Acentesi'ne ve sahibi, konferansçı-rehber Faruk Pekin'e özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu eşsiz gezinin yolunu onun bilgisi ve gayreti aydınlattı.


Atilla D.

HİNDİSTAN - KATMANDU
Mimari zenginlikler, doğa, tarih, insan...
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 14 yer: Kutub Minar, Hümayun Türbesi, Kacuraho Tapınakları, Tac Mahal, Agra Kalesi, Fatehpur Sikri, Caypur Amber Kalesi, Caypur Cantar Mantar ve Katmandu Vadisi, Hindu, Budist, Caynacı, Parsi, Sikh inançları, ayinleri, Tantra Hinduizmi, Doğu felsefeleri, ölü yakma törenleri, mimari zenginlikler...

İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.