GEZİ LİDERLERİMİZ


Faruk Pekin
Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan FEST TRAVEL’ı yönetiyor. 1988’den günümüze kadar binlerce İstanbulluyu İstanbul ile tanıştıran “Adım Adım İstanbul”® gezileri ile “Köşe Bucak Türkiye” ve “Köşe Bucak Dünya” gezileri düzenliyor. Şu anda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı ile FEST TRAVEL’ın da aralarında bulunduğu 40 ülkeden 140 kuruluşun üye olduğu Uluslararasi Sosyal Turizm Örgütü BITS’in Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TURSAB’ın Kültür Turizmi Komitesi Başkanı, TURSAB Başkanlık Danışmanı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu ve Danışma Kurulu üyesi ve Kültür Bilinci Geliştirme Vakfı Onursal Başkanı.
Afife Batur
İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1959 yılında mezun oldu. 1960 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Kürsüsü’nde asistan olarak başladığı akademik kariyerinde ‘Osmanlı Camilerinde Kemer/ Strüktür-Biçim İlişkisi Üzerine Bir Deneme (1300-1730)’ konulu tezi ile doktor (Dr.Ing.), 1974; ‘Osmanlı Camilerinde Eğrisel Örtüler/ Strüktür-Biçim İlişkisi’ başlıklı tezi ile doçent, 1980; ve ‘İstanbul Metrosu ve Tüp Geçişi Güzergah Bölgelerinin Arkeolojik ve Mimari Etüdü’ konulu araştırması ile profesör ünvanlarını aldı. Halen Fen Bilimleri Enstitüsü programında Geç Osmanlı Mimarlığı ve Sanatı, Çağdaş Mimarlık, Çağdaş Türkiye Mimarlığı ağırlıklı lisansüstü dersleri ve Rölöve-Restorasyon Projesi Stüdyosu eğitimi vermektedir. 14 doktora, 26 Y. Lisans Tez Danışmanlığı yaptı.
Andrea Berković
Hırvatistan’ın başkentinde, Zagreb’de doğdum. Türkoloji ve Macarca Dili ve Edebiyatı bölümünde okudum. 2010’dan beri Türkiye’ye ve Hırvatistan’a olan ilgiyi artıracak projeler üzerinde çalışıyorum. 2012 yılından beri de Zagreb Türk Filmleri Haftası’nın direktörlüğü görevini yürütmekteyim. 2007’den bu yana İngilizce, Türkçe ve ana dilim olan Hırvatça dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Arzu Uysal
1973 Ankara doğumluyum. Babamın görevi nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanında yaşadık. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra İngiltere'de Havayolu işletmeciliği bölümünü tamamladım. Yurda dönünce bir süre British Airways'in Atatürk Havalimanı Operasyonunda çalıştım. Deulcom International'da Kadıköy şube yöneticiliği ve eğitmenlik yaptım. Boğaziçi Üniversitesinde part time sertifika programlarında eğitmen olarak çalıştım. Sonrasında 2 farklı seyahat firmasında yurtdışı operasyon yaptım. Amerika, Orta Avrupa, İngiltere ve Yunanistan operasyonlarını yürüttüm. 2002'den bu yana İngilizce dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Bünyad Dinç
Fest Travel'ın bir çok outdoor turunda özellikle Karadeniz bölgesinde rehberlik yaptım. Şu anda popüler olmuş bir çok yörenin ilk keşiflerini yaparak tanıtımlarını gerçekleştirdim.Bu yörelerin başında Mardin ve Doğu Karadeniz gelmektedir. Gezmenin doğal bir sonucu olarak tarih ve arkeloji konuları özel ilgi alanıma girdi. Bu konuda özellikle Anadolu benim için çekim alanı olup, 2000'nin üstü ören alanını detaylı gezip fotoğrafladım. Son üç yıldır Anadolu coğrafyasında tarihsel keşifler üzerine çalışmaktayım. Ntv Tarih dergisi yayın kurulunda bulunup, bu derginin Habudiyar sabit bölümünün hazırlayıcılığını yaptım. Bunların dışında yerli yabancı çok sayıda dergi, kitap ve gazetelerde fotoğraf ve yazılarım yayınlandı.
Çiçek Akçıl
2000 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türk Sanatı Bölümü’nde “Edirne Tekkeleri” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamlayarak 2012 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır. Türk İslam Mimarisi alanında pek çok ansiklopedi maddesi ile İstanbul Mimarisi ve Sanat Tarihi alanında ulusal ve uluslar arası bildiri ve makaleleri bulunmakta olup 2013 yılında Edirne Valiliği tarafından yayınlanan “Edirne Tekkeleri” adlı kitabı vardır.
Deniz Yalav
Deniz Yalav 1952'de İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini Gedikpaşa'da sürdürüp Sultanahmet Ticaret Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ Sosyoloji bölümünde birkaç yıl okuduktan sonra ayrılıp 1979'da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nda işe girdi. Turizm ve Yayın bölümlerinde çalıştığı yıllarda, Çelik Gülersoy'un konuklarını İstanbul'da gezdirerek rehberliğe ilk adımlarını attı. 1989'da Çelik Gülersoy'un kurduğu İstanbul Kitaplığı'nın kataloğunu hazırladı. Bir müddet profesyonel turist rehberliği yaptıktan sonra 1999'da Fest ailesine katılan Deniz Yalav, aynı zamanda Çelik Gülersoy Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olup, İstanbul Kitaplığı'nın kuruluşunda üstlendiği görevini bugün de sürdürmektedir.
Elvan Özbay
1964 İstanbul doğumluyum. Orta ve lise eğitimimin bir bölümünü Amerika'da tamamladım daha sonra TED Ankara Kolejinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesinde İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı okudum. Özgür olmak, doğada olmak ilk kararımdı ve rehberliği bu yüzden seçtim. Daha sonra ise yapmak istediğim tek işin bu olduğuna karar verdim. Uzun seneler çeşitli ülkelerden misafirlere ülkemi tanıttım, öğrettim, öğrendim. Ülkemizde seyahat bilinci arttıkça da Türk gezginlere başka ülkelerde eşlik ettim. Yabancı ülke TV kanalları için programlar yaptım, otel işlettim ama nihayetinde rehberlikten başka bir iş yapmayı istemedim. Seyahat etmek, görmek, göstermek ve bilinçlenmek kısacası MUTLULUK demek benim için.
Güven Gürkan Öztan
G. Gürkan Öztan, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yazar, 2009 yılında “Türkiye’de Çocukluğun Politik İnşası” adlı doktora tezi ile İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını tamamladı. Tezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınlarından (2011) aynı adla kitaplaştı. Türkiye’de resmi ideoloji, milliyetçi akımlar, milliyetçilik-toplumsal cinsiyet ilişkisi ve militarizm konuları başta olmak üzere makaleleri Toplum ve Bilim, Doğu-Batı, Dipnot, Düşünen Siyaset,Eğitim-Bilim-Toplum gibi dergilerde yayımlandı.
Hayri Fehmi Yılmaz
1973 İstanbul’da doğdum. 1989-1990 İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. 1990-1991 Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım. 1991-1992 İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’ne yatay geçiş yaptım. 1995 İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldum. 1995-1996 İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladım. 1997-1998 İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Bölümü’nden “Hagios Georgios Mangana Manastırı” adlı yüksek lisans tezimi vererek mezun oldum
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D.20 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.