GEZİ LİDERLERİMİZ


Faruk Pekin
Faruk Pekin, 1947 yılında İzmir’in Menemen kazasında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra, 1969’da Robert Kolej Yüksek Okulu’nu bitirdi. Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalıştı. Profesyonel rehber. 1985 yılında FEST Travel’ı kurdu. Son otuz yılda Türkiye içinde ve dışında yerli ve yabancı binlerce gezgini kültür gezileriyle gezdirdi. Altı yıl başkanlığını yaptığı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri’nde “Dinler Tarihi”, “Hinduizm”, “Budizm”, “Türkler ve Budizm”, “Semboller” derslerini gerçekleştirdi. Medyada “kültür gezilerinin duayeni”, “kültür turizminin öncüsü” olarak biliniyor. 1985 yılından bu yana Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan, bir sanat ve kültür tasarımcısı gibi İstanbul’da yaklaşık 190, yurtiçinde yaklaşık 160 özgün güzergâh yaratan FEST Travel’ı yönetiyor.
Afife Batur
İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1959 yılında mezun oldu. 1960 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Kürsüsü’nde asistan olarak başladığı akademik kariyerinde ‘Osmanlı Camilerinde Kemer/ Strüktür-Biçim İlişkisi Üzerine Bir Deneme (1300-1730)’ konulu tezi ile doktor (Dr.Ing.), 1974; ‘Osmanlı Camilerinde Eğrisel Örtüler/ Strüktür-Biçim İlişkisi’ başlıklı tezi ile doçent, 1980; ve ‘İstanbul Metrosu ve Tüp Geçişi Güzergah Bölgelerinin Arkeolojik ve Mimari Etüdü’ konulu araştırması ile profesör ünvanlarını aldı. Halen Fen Bilimleri Enstitüsü programında Geç Osmanlı Mimarlığı ve Sanatı, Çağdaş Mimarlık, Çağdaş Türkiye Mimarlığı ağırlıklı lisansüstü dersleri ve Rölöve-Restorasyon Projesi Stüdyosu eğitimi vermektedir. 14 doktora, 26 Y. Lisans Tez Danışmanlığı yaptı.
Ali Çelik
1977 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından 19 Mayıs Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı eğitimine başladım fakat bunun bana göre olmadığına karar verdim.
Andrea Berković
Hırvatistan’ın başkentinde, Zagreb’de doğdum. Türkoloji ve Macarca Dili ve Edebiyatı bölümünde okudum. 2010’dan beri Türkiye’ye ve Hırvatistan’a olan ilgiyi artıracak projeler üzerinde çalışıyorum. 2012 yılından beri de Zagreb Türk Filmleri Haftası’nın direktörlüğü görevini yürütmekteyim. 2007’den bu yana İngilizce, Türkçe ve ana dilim olan Hırvatça dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Arzu Uysal
1973 Ankara doğumluyum. Babamın görevi nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanında yaşadık. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra University of London'da Havayolu İşletmeciliği bölümünü tamamladım. Yurda dönünce bir süre British Airways'in Atatürk Havalimanı Operasyonunda çalıştım. Deulcom International'da Kadıköy şube yöneticiliği ve eğitmenlik yaptım. Boğaziçi Üniversitesinde part time sertifika programlarında eğitmen olarak çalıştım. Sonrasında 2 farklı seyahat firmasında yurtdışı operasyon yaptım. Amerika, Orta Avrupa, İngiltere ve Yunanistan operasyonlarını yürüttüm. 2002'den bu yana İngilizce dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Aylin Öney Tan
FEST Travel yemek danışmanı, yazar ve mutfak araştırmacısı... "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" kitabını yayına hazırladı. 2007 yılından beri düzenli konuşmacı olarak katıldığı Oxford Symposium of Food & Cookery için hazırladığı bir araştırma ile yemek tarihi konusunda özgün araştırmalara verilen prestijli Sophie Coe ödülünü kazandı. Yurtdışında pek çok referans kitabına katkıda bulundu. Halen Hürriyet Daily News, The Guide, Al-Monitor, Forbes Travel Guide gibi İngilizce yayınlarda yazmaktadır.
Cüneyt Sadıç
1966 yılında İstanbul’da doğan Cüneyt SADIÇ, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, Boğaziçi, Anadolu ve Marmara Üniversitelerinde; Yöneticilik, İşletme, Finans, Siyaset ve İletişim konularında lisans, lisansüstü ve doktora öğretimi aldı. Lise yıllarında gençlik kamplarında gönüllü grup liderliği yaparak başladığı ve de gönül verdiği turizme, üniversite yıllarında aldığı Profesyonel Turist Rehberi Kokartıyla Almanca ve İngilizce rehber olarak devam etti. Almanca ve İngilizce bilen Cüneyt SADIÇ, üniversite sonrasında turizm sektöründe faaliyet gösteren uluslararası ve yerli firmalarda üst düzey yöneticiliğin yanı sıra, turist rehberliğine de devam etti. Uluslararası turizm meslek kuruluşlarında görev aldı. Rehber olarak Alman ve Amerikalılara arkeolojik ve dini turlarla bütün Türkiye’yi gezdirdi. Türkler ve Almanlara dünyanın her yerinde sıradışı programlar hazırladı ve tur lideri olarak eşlik etti. Bugün ise profesyonel yöneticilik ve rehberliğin yanı sıra Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak geleceğin acenteci ve rehberlerinin yetiştirilmesine yardımcı olmakta, Milliyet gazetesindeki Seyyah-ı Alem adlı köşesinde her Salı gezi yazıları yazmaktadır.
Çiçek Akçıl
2000 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türk Sanatı Bölümü’nde “Edirne Tekkeleri” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamlayarak 2012 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır. Türk İslam Mimarisi alanında pek çok ansiklopedi maddesi ile İstanbul Mimarisi ve Sanat Tarihi alanında ulusal ve uluslar arası bildiri ve makaleleri bulunmakta olup 2013 yılında Edirne Valiliği tarafından yayınlanan “Edirne Tekkeleri” adlı kitabı vardır.
Deniz Yalav
KURUMSAL DUYURU Değerli FEST Gezginleri, FEST Travel rehberlerinden Deniz Yalav'ın son gezisindeki başarısızlığının ve işini kusurlu gerçekleştirmesinin, kendisiyle konuşulmasının ardından FEST Travel çalışanlarına gönderdiği hakaret ve tehdit içeren yazıları nedeniyle aramızdaki Acenta-Rehber Hizmet Sözleşmesi'ne aykırı davrandığından sözleşmesi FEST Travel tarafından fesih edilmiştir. Kendisi artık FEST Travel bünyesinde değildir. Saygılarımızla duyururuz, FEST Travel
Erkut Aldeniz
Hacettepe Üniversitesi'nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı eğitimi aldım. Eğitimim sırasında Mitoloji, İkonografi, Dinler Tarihi, Edebiyat Kaynakları, Kültür Tarihi, Karşılaştırmalı Edebiyat, Düzyazı Eleştirisi, Klasik Tiyatro, Klasik Müzik Tarihi, Jazz Tarihi dersleri aldım. Edebiyat Kaynakları öğrenimi sırasında Kitab-ı Mukaddes'in Edebi ve Tarihi referanslarını yoğun olarak çalıştım. Üniversite öğrenimim sonrasında da misafir öğrenci ve kursiyer olarak çeşitli zamanlarda Dinler Tarihi çalıştım. Dini ve kilise gruplarına Türkiye'de erken Hıristiyanlık, Doğu Kilisesi ve gelişimi, Anadolu'da Yahudilik ve etkileri konularına eğilen turlar yaptım. 2015'te Beth Shalom Sinagogu hahamı Dr. Rav Ed Feinstein ile 14 gün süren bir seyahatte ibadethane geleneklerini kapsamlı inceledik.
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.