GEZİ LİDERLERİMİZ


Faruk Pekin
Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan FEST TRAVEL’ı yönetiyor. 1988’den günümüze kadar binlerce İstanbulluyu İstanbul ile tanıştıran “Adım Adım İstanbul”® gezileri ile “Köşe Bucak Türkiye” ve “Köşe Bucak Dünya” gezileri düzenliyor. Şu anda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı ile FEST TRAVEL’ın da aralarında bulunduğu 40 ülkeden 140 kuruluşun üye olduğu Uluslararasi Sosyal Turizm Örgütü BITS’in Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TURSAB’ın Kültür Turizmi Komitesi Başkanı, TURSAB Başkanlık Danışmanı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu ve Danışma Kurulu üyesi ve Kültür Bilinci Geliştirme Vakfı Onursal Başkanı.
Adnan Düvenci
Dünya Turizm Günü olan 27 Eylül'de doğmam rehberliğin benim kaderim olduğunu düşündürüyor bana . Bursa Anadolu Lisesi'nde İngilizce öğrenmeye başlamamla, Bursa ve doğum yerim olan, yaz tatillerimizi geçirdiğimiz Trilye'ye gelen gezginlerle amatör rehberlik hayatım başladı. Bursa ve Trilye gibi çok özel bir tarihi dokuda büyüyor olmak çok özeldi. Dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerle yaşadığım çok özel dostluklar 13 yaşıma geldiğimde "Benim kariyerim rehberlik olacak" kararını verdirdi. 27 yıldır Türkiye ve dünyanın değişik destinasyonlarında kültür ve tarih odaklı turlar yapıyorum. Rehberliğin çocukluktan beri hayalimdeki meslek olması ve çok severek yapıyor olmam, ilk günkü heyecan ve şevkimi sürdürmeme yol açıyor. Rehberlikten arta kalan zamanda en büyük hobim gezmek. Uzakdoğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Amerika'nın 40'ı aşkın ülkesini keşfetme fırsatım oldu. Keşfettiğim yerlerde yeni yemekler tatmaktan ve döndüğümde bu tecrübelerimle yeni tatlar yaratmaktan mutluluk duyuyorum. Dedelerim zeytinyağı üreticisi olduğu ve zeytin bahçelerimiz olduğu için zeytin ve zeytine dair her şey ilgi alanıma giriyor. Fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşlerine katılmak diğer hobilerimden. Evliyim ve 11 yaşında bir kız çocuğum var.
Afife Batur
İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1959 yılında mezun oldu. 1960 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Kürsüsü’nde asistan olarak başladığı akademik kariyerinde ‘Osmanlı Camilerinde Kemer/ Strüktür-Biçim İlişkisi Üzerine Bir Deneme (1300-1730)’ konulu tezi ile doktor (Dr.Ing.), 1974; ‘Osmanlı Camilerinde Eğrisel Örtüler/ Strüktür-Biçim İlişkisi’ başlıklı tezi ile doçent, 1980; ve ‘İstanbul Metrosu ve Tüp Geçişi Güzergah Bölgelerinin Arkeolojik ve Mimari Etüdü’ konulu araştırması ile profesör ünvanlarını aldı. Halen Fen Bilimleri Enstitüsü programında Geç Osmanlı Mimarlığı ve Sanatı, Çağdaş Mimarlık, Çağdaş Türkiye Mimarlığı ağırlıklı lisansüstü dersleri ve Rölöve-Restorasyon Projesi Stüdyosu eğitimi vermektedir. 14 doktora, 26 Y. Lisans Tez Danışmanlığı yaptı.
Andrea Berković
Hırvatistan’ın başkentinde, Zagreb’de doğdum. Türkoloji ve Macarca Dili ve Edebiyatı bölümünde okudum. 2010’dan beri Türkiye’ye ve Hırvatistan’a olan ilgiyi artıracak projeler üzerinde çalışıyorum. 2012 yılından beri de Zagreb Türk Filmleri Haftası’nın direktörlüğü görevini yürütmekteyim. 2007’den bu yana İngilizce, Türkçe ve ana dilim olan Hırvatça dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Arzu Uysal
1973 Ankara doğumluyum. Babamın görevi nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanında yaşadık. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra University of London'da Havayolu İşletmeciliği bölümünü tamamladım. Yurda dönünce bir süre British Airways'in Atatürk Havalimanı Operasyonunda çalıştım. Deulcom International'da Kadıköy şube yöneticiliği ve eğitmenlik yaptım. Boğaziçi Üniversitesinde part time sertifika programlarında eğitmen olarak çalıştım. Sonrasında 2 farklı seyahat firmasında yurtdışı operasyon yaptım. Amerika, Orta Avrupa, İngiltere ve Yunanistan operasyonlarını yürüttüm. 2002'den bu yana İngilizce dilinde profesyonel rehber olarak çalışıyorum.
Bünyad Dinç
Fest Travel'ın bir çok outdoor turunda özellikle Karadeniz bölgesinde rehberlik yaptım. Şu anda popüler olmuş bir çok yörenin ilk keşiflerini yaparak tanıtımlarını gerçekleştirdim.Bu yörelerin başında Mardin ve Doğu Karadeniz gelmektedir. Gezmenin doğal bir sonucu olarak tarih ve arkeloji konuları özel ilgi alanıma girdi. Bu konuda özellikle Anadolu benim için çekim alanı olup, 2000'nin üstü ören alanını detaylı gezip fotoğrafladım. Son üç yıldır Anadolu coğrafyasında tarihsel keşifler üzerine çalışmaktayım. Ntv Tarih dergisi yayın kurulunda bulunup, bu derginin Habudiyar sabit bölümünün hazırlayıcılığını yaptım. Bunların dışında yerli yabancı çok sayıda dergi, kitap ve gazetelerde fotoğraf ve yazılarım yayınlandı.
Çiçek Akçıl
2000 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türk Sanatı Bölümü’nde “Edirne Tekkeleri” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamlayarak 2012 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır. Türk İslam Mimarisi alanında pek çok ansiklopedi maddesi ile İstanbul Mimarisi ve Sanat Tarihi alanında ulusal ve uluslar arası bildiri ve makaleleri bulunmakta olup 2013 yılında Edirne Valiliği tarafından yayınlanan “Edirne Tekkeleri” adlı kitabı vardır.
Deniz Yalav
Deniz Yalav 1952'de İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini Gedikpaşa'da sürdürüp Sultanahmet Ticaret Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ Sosyoloji bölümünde birkaç yıl okuduktan sonra ayrılıp 1979'da Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nda işe girdi. Turizm ve Yayın bölümlerinde çalıştığı yıllarda, Çelik Gülersoy'un konuklarını İstanbul'da gezdirerek rehberliğe ilk adımlarını attı. 1989'da Çelik Gülersoy'un kurduğu İstanbul Kitaplığı'nın kataloğunu hazırladı. Bir müddet profesyonel turist rehberliği yaptıktan sonra 1999'da Fest ailesine katılan Deniz Yalav, aynı zamanda Çelik Gülersoy Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olup, İstanbul Kitaplığı'nın kuruluşunda üstlendiği görevini bugün de sürdürmektedir.
Elvan Özbay
1964 İstanbul doğumluyum. Orta ve lise eğitimimin bir bölümünü Amerika'da tamamladım daha sonra TED Ankara Kolejinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesinde İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı okudum. Özgür olmak, doğada olmak ilk kararımdı ve rehberliği bu yüzden seçtim. Daha sonra ise yapmak istediğim tek işin bu olduğuna karar verdim. Uzun seneler çeşitli ülkelerden misafirlere ülkemi tanıttım, öğrettim, öğrendim. Ülkemizde seyahat bilinci arttıkça da Türk gezginlere başka ülkelerde eşlik ettim. Yabancı ülke TV kanalları için programlar yaptım, otel işlettim ama nihayetinde rehberlikten başka bir iş yapmayı istemedim. Seyahat etmek, görmek, göstermek ve bilinçlenmek kısacası MUTLULUK demek benim için.
Emre Tukur
Emre Tukur 1965 dogumludur. Galatasaray Lisesi, Bogazici Universitesi Sosyoloji Bölümü ve Paris ISCOM'dan (Institut Superieur de Communication et de Publicite) master derecesiyle mezun oldu. Öte yandan Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini de tamamlayarak brövesini 1985 yılında aldı. 85'ten beri rehberlik faaliyetini Türkçe, İsveççe, Fransızca ve İngilizce dillerinde çeşitli turizm acentaları bünyesinde sürdürdü. 2005'ten bu yana Fest Travel'ın incoming ve outgoing operasyonlarında çalışmaktadır. Bizans Tarihi, Erken Dönem Hristiyanlık Tarihi ve Askeri Tarih üzerinde daha yoğun çalışan Emre Tukur'un rehberlik mesleği yanı sıra profesyonel jazz müzisyeni olarak ayrı bir kariyeri de vardır. Zeren Ulusoy ile başladığı piyano eğitimini Istanbul'da Verda Ün, Ekrem Zeki Ün, Muammer Sun ve Kerem Görsev ile sürdürdü. 86 yilinda Melih Kibar ve Ilhan Irem'in bestesiyle Eurovision Sarki yarismasinda ülkemizi temsil etti. O yildan günümüze bir çok proje ve konserde yer aldi. Müzik çalışmalarını halen piyanist ve synthesist olarak sürdürmekte ve özel bir üniversitede jazz müziğinin çeşitli dallarında (ileri seviye jazz armonisi, latin jazz teknikleri, jazz tarihi) eğitim vermektedir.
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D.20 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.