Faruk Pekin


Türkiye’de  Kültür Turizminin Öncüsü, Profesyonel Rehber, Arastirmaci - Yazar, Gezi Tasarimcisi, Gezgin

 

1947 yilinda Izmir’in Menemen kazasinda dogdu. Izmir Atatürk Lisesi’nden sonra, 1969’da Robert Kolej Yüksek Okulu Kimya Mühendisligi bölümünü bitirdi. 1965’de Robert Kolej Yüksek Okulu (RKYO-bugünkü Bogaziçi Üniversitesi) Mühendis Mektebi Talebe Cemiyeti (RKMMTC) Sekreterligine seçildi. 1965-66’da RKMMTC’yi Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nda (TMTF) temsil etti. 1966-67 ve 1967-68 ders yillarinda Robert Kolej Yüksek Okulu Ögrenci Birligi (RKÖB) Baskan Yardimcisi olarak görev yapti. Mayis 1968’da Ögrenci Birligi Baskanligina seçildi. Robert Kolej’de (RK) yayinlanan Izlerimiz adli edebiyat dergisinin 1966, 1967 ve 1968 yillari “Arastirma Ödülü’nü kazandi. 1967, 1968, 1969 yillarinda yapilan “RK Kültür Haftasi” (tiyatro, klasik müzik, folklor… kültürel etkinlikler) organizasyonlarinda yönetici olarak görev yapti. 

Uzun yillar gazeteci ve sendikaci olarak çalisti. Profesyonel Rehber. Turizm Bakanligi rehberlik kurslarinda, Marmara Üniversitesi Turizm Bölümü’nde ve BÜ’de turizm üzerine dersler verdi. Uzun bir süre baskanligini yaptigi Kültür Bilincini Gelistirme Vakfi Seminerleri’nde “Dinler Tarihi”, “Hinduizm”, “Budizm”, “Türkler ve Budizm”, “Samanizm”, “Semboller” konulu dersler verdi. Gezdigi ve gezdirdigi yerlerde çektigi fotograflari “Fotografli Söylesiler” adi altindaki gösterilerle yillarca gezginlerle paylasti, “Kültür Turizmi” üzerine söylesiler yapti, sempozyumlarda yer aldi. Çok sayida röportaja konu oldu. Hakkindaki bazi yazilar için bakiniz: www.tumgazeteler.com/haberleri/faruk-pekin.

Yaklasik 30 yildir Türkiye’de kültür turizminin öncülügünü yapan FEST TRAVEL’i yönetiyor. 1988’den günümüze kadar binlerce Istanbulluyu Istanbul ile tanistiran “Adim Adim Istanbul”® gezileri ile “Köse Bucak Türkiye” ve “Köse Bucak Dünya” gezileri düzenliyor. Su anda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanligi ile FEST TRAVEL’in da aralarinda bulundugu 40 ülkeden 140 kurulusun üye oldugu Uluslararasi Sosyal Turizm Örgütü BITS’in Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Seyahat Acentalari Birligi TURSAB’in Kültür Turizmi Komitesi Baskani, TURSAB Baskanlik Danismani, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Baskenti Girisim Grubu ve Danisma Kurulu üyesi ve Kültür Bilinci Gelistirme Vakfi Onursal Baskani. 

Istanbul Kültür ve Turizm Müdürlügü’nce düzenlenen “Turizm Ödülleri” nin ilkinde 2008 yilinda “Istanbul Gezileri” nedeniyle Etkinlik Ödülü ile ödüllendirildi. 2009 yilinda da TUREB tarafindan kendisine Kültür Turizm Ödülü verildi. 

Dünyanin yaklasik 50 ülkesini bilgi anlaminda yerel rehberlere ihtiyaç duymadan gezdiriyor. Türkiye’de Kapadokya ve Istanbul uzmani. Prag, Budapeste, Endülüs, Irlanda, Iskoçya, Iskandinavya, Izlanda, Rusya, Kahire, Nil Vadisi, Fas, Libya, Etiyopya, Mali, Zimbabwe, Israil, Ürdün, Iran, Hindistan’in her yani, Kuzey ve Güney Hindistan, Racastan, Ladak, Amritsar, Darciling, Karnataka, Nagaland, Nepal, Endonezya, Tayland, Myanmar, Tibet, Butan, Mogolistan, Vietnam, Kamboçya, Laos, Çin, Sibirya, Altaylar, Tuva, Yakutistan, Meksika, Guatemala, Peru, Bolivya, Nikaragua, Küba, Arjantin, Sili, Brezilya, Patagonya, Paskalya Adasi, Galapagos Adasi… rehberlik yaptigi bölgeler.

Skylife Dergisi, Cumhuriyet, Hürriyet… gazeteleri basta olmak üzere degisik yayinlarda ve konularda çok sayida makalesi var. Arti - Deger Nedir?(1975), Demokrasi, Sendika Özgürlügü ve Sosyal Haklar (1985), Kapadokya: Kayalardaki Siirsellik (1996), (Cappadocia: Poetry in the Rocks ayrica yayinlandi), Efsanevi Baskent Istanbul (2004), 100 Kale (2008), 100 Köprü (2008), Çözüm: Kültür turizmi (2011) yayinlanan kitaplari.

SKYTURK360 adli televizyon kanalinda Nisan 2011-Ocak 2012 arasinda “Tarihe Yolculuk”; Ocak 2012-Eylül 2013 arasinda “Sehrin Sirlari” programlarini gerçeklestirdi.

 


Makaleleri
Türklerin İzinde Altın Dağlar: Altaylar
Efsanevi Başkent: İSTANBUL
Kültüre Yolculuk
Tarihin başlangıcına yolculuk
Tren İle Buda' nın Ayak İzlerinde Gezi
"Türkiye'de Kültür Turizmi" Kavramını Öne Çıkaran Bir "Gezi Kültürü"nün Oluşumunda FEST Travel'ın Yeri
Kapadokya İçin Çözüm: Resimli Kiliselerin Kopyalarının Yapılması!
Nagaland' ın savaşçı kuşları aralıkta havalanır
Darüsselam' dan Cape Town' a Tren İle Gezi
Destansı Bir Yolculuk: Trans-Sibirya Ekspresi İle Vladivostok-Moskova
Gerçekler ve Düşler
Omo Vadisi' nin rengarenk kabileleri
Dünyanın en büyük festivali KUMBH MELA
Orissa' nın gökkuşağı kabileleri
Wooden Mosques of the Black Sea Region
Cappadocia; rocks of ages
Kültür Turizmi Üzerine
Kültür Turizmi ve Medya
Macaristan'daki Osmanlı Eserleri PEYÇ VE ZİGETVAR
Göller ve Yanardağlar Ülkesi Nikaragua' da Bir Grup Türk
Irak' ta Olağanüstü Bir Kültürel Miras Tehdit Altında...
İzlanda: Ateşin ve Buzun Adası
Batı Anadolu' da Bilinmeyenlere Bir Gezi Güzergahı: Sardes-Birgi-Kula
Güney Hindistan: Bir Doğa ve Tarih Şöleni
Güzelyurt
Darwin'in Büyülü Adaları Galapagos'a Bir Macera Gezisi
Karnataka
Keşif İçin Bakacağın Yeni Bir Diyar: Libya
Siz Deyin Açlık Ülkesi Biz Diyelim Kültürler Mozaiği...
Libya
Karadeniz'in Ahşap Camileri
Kayseri
Ankara Kalesi
Yeşilırmak'ın Can Verdiği Şehir: AMASYA
Bir Kültür Mozaiği: Haliç
Tüccarların Limanı Kopenhag Her Dem Canlı
Çin
Patagonya
Değişik Kültürler Mozayiği
Bir Altından Gizeme Yolculuk: Myanmar ya da Burma
Geçmişin düşü ve hâlâ büyüleyici bir kent: TRABZON
Son Shangri-La: Butan
Varanasi
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D.20 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.