AYASOFYA GEZİSİ

AYASOFYA'DA BİR GECEGEZİ DETAYI

Prof. Dr. Semavi Eyice Ayasofya’nın yapımı ile ilgili şu cümleleri söylemiştir:

“Yeniden kurulacak kilise için İmparator İustinianos, Batı Anadolulu iki mimarı görevlendirmişti. Bunlardan biri Miletos’lu İsidoros, diğeri ise Tralles'li Anthemios idi. Βu sonuncunun pek çok sayıdaki kardeşlerinden biri Metrodoros ünlü bir gramerci, diğeri Olympios bir hukukçu, Dioskoros ve Alexandros da çağının en tanınmış hekimlerinden idi…İustinianos, bu yeni kilise için İmparatorluğun her bir tarafından malzeme getirtti. Bilhassa putperest mabetleri­nin sütunları İstanbul'a taşındı. Bunlar arasında Ephesos'daki Artemis mabedinin sütunları da bulunuyordu…İustinianos, kilisenin açılış töreninde, <<Bana böyle bir ibadet yeri yapabilme imkânını sağladığı için Tanrı’ya şükürler olsun>> demişti. Şu bir gerçek ki, binanın her şeyi o sıralarda tamamlan­mış değildi. Nitekim içindeki mozaik süsleme ancak II.  Justinos (565-578) yıllarında bitirilmiştir. Ayasofya yapıldığında, «kaplanamaz, sınırlanamaz bir boşluk, çevrelenemeyen Kosmos (Kâinat = Evren)'un» bir sembolü olarak görülmüştü. Kubbe, «erişilmez bir sınırsızlık, mozaikler ve renkli taşlarla kaplı duvarlar, çayırları, ormanları, deniz­leri» temsil eden yeryüzü olarak kabul ediliyordu. Böylece Ayasofya Erken Hıristiyan mistisizmasında yüceleştiril­mişti…” 19.00-21.00 saatleri arasında Ayasofya’nın sükûnetine birlikte şahitlik edeceğiz.

**Kültür Bakanlığı’ndan gelebilecek talimatlar doğrultusunda gezi gün ve saatleri dışımızda gelişecek bir durum ışığında değiştirilebilir.

Malumunuz dün akşam Ayasofya gezimizi tamamladık ve çok keyif aldık. Bir İstanbullu olarak ne kadar eksik bilgilere sahip olduğumuzu bir kez daha hatırladık.
Özellikle Yıldırım Büktel beyefendi ile ilk kez tanıştık, engin tecrübesi ve keyifli anlatımı bizi kendisine hayran bıraktı. Şahsım ve eşim adına kendilerine ve emeği geçen tüm FEST ekibine tekrar teşekkür etmek isteriz.
Ayasofya gezisi için söyleyeceğim tek şey, her şeyi ile mükemmeldi. Bütün görevliler, rehberimiz Ayasofya önünde toplandığımız andan itibaren gezi bitişi uğurlanana kadar olan zaman dilimi adeta bir destan niteliğinde idi. Ritmi hiç düşmedi anlatımın.. Sizi size anlatmaya soyundum. Ben ne anlatıyorum.. Siz Fest'siniz.
Satış aşamasındaki ilgi ve gezide bize eşlik eden rehber mükemmeldi. Teşekkürler. 

Ayasofya’yı gece ve çok farklı bir gözle gezme fırsatı verdiğiniz için size ve bütün arkadaşlarınıza çok teşekkür ederim.  Her zaman Fest ile gezmek bir ayrıcalık oluyor.  Tekrar görüşmek üzere iyi haftalar ve çok sevgiler...GEZİ SATIŞ VE UYGULAMA KOŞULLARI

• Günlük gezi fiyatlarına; FEST Travel uzman rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, yardımcı rehberlik hizmeti, özel ve özgün gezi kitapçığı, kulaklık (10 kişi üzeri katılım olduğunda), KDV, aksi belirtilmedikçe ulaşım ve öğle yemeği dahildir. Her gezi güzergâhındaki şartlara göre dahil olan veya olmayan hizmetler için, rezervasyon sırasında ayrıca bilgi alınız.

• Müze giriş ücretlerinde Kültür Bakanlığınca belirlenmiş fiyat değişiklikleri gezi katılımcılarına yansıtılmaktadır.

• Rezervasyonların kesinleşebilmesi için katılımcıların TC Kimlik numaralarını veya şirket fatura bilgilerini satış temsilcisine bildirmeleri ve gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir. Rezervasyonu tamamlanan katılımcılar Gezi Satış ve Uygulama Koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

• Bir gezgin birden çok kişi için rezervasyon yaptırırsa hepsi adına tek kalemde ödeme yapabilir. Ancak diğer katılımcıların tam isimlerini ve TC Kimlik numaralarını bildirmekle yükümlüdür.

• Günübirlik hafta sonu ve Adım Adım İstanbul® gezilerinde Çarşamba gününe kadar olan iptallerde gezi bedeli iade edilebilir veya başka bir geziye aktarılabilir. Çarşamba gününden sonra yapılan iptallerde gezi bedelinin %60’ı ceza olarak kesilir kalan %40 iade edilir veya başka bir geziye aktarılabilir. Cuma akşamı mesai bitiminden (18.30) sonra sebebi ne olursa olsun yapılacak iptallerde gezi bedelinin iadesi ya da başka bir geziye aktarımı yapılamaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların yurtiçi@festtravel.com adresine e-posta olarak ya da 0530 952 81 47 numaralı telefona detayları kısa mesaj ile bildirmeleri gerekmektedir.

• Günlük gezilerimiz en az 15 kişi ile gerçekleştirilmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı durumda FEST Travel gezi tarihini erteleme ya da iptal etme hakkına sahiptir. İptal bildirimleri en geç Perşembe günü (18.30’a kadar) yazılı olarak yapılmaktadır.

• FEST Travel doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.

• Gezilerde kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.

• Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimiz yoğun bir anlatım ve yürüyüş içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.

• Lütfen, rezervasyon yaptırıp kesin konfirme almadan bankaya para yatırmayınız.

• Günübirlik geziler ve Adım Adım İstanbul® gezilerinde rezervasyon talebinin FEST Travel tarafından kabulünden itibaren ödemelerin aynı gün içerisinde yapılması gereklidir.

• Belirlenen son ödeme tarihinde ödemesi yapılmayan rezervasyonlar bir kez daha hatırlatma yapılmaksızın, herhangi bir özel ayrım yapılmadan iptal edilecektir.

• Bankaya para yatırırken isminizi, gezi adını ve varsa gezi kodunu yazdırmayı lütfen unutmayınız.

• İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü bulundurmasını rica ediyoruz.

• Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.

• Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.

• Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Özel olarak yer tutulmaması rica olunur.

• Adım Adım İstanbul® ve günübirlik gezilerimizde araçlarda su bulunmamaktadır.

• Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

• Gezilerimizde kullanılan araçların önünde her zaman FEST Travel levhası bulunmaktadır.

• Gezi sırasında yerel gezi liderlerine, gezi görevlilerine ve şoförlere bahşiş toplanmıyor. Ödediğiniz tutara bu hizmetler dahildir.

• Grup ile gezi yapma elbette bazı sorumlulukları, özellikle karşılıklı saygı ve hoşgörüyü gerektiriyor. Sigara içme, fotoğraf çekme, konularına bu çerçeve içinde yaklaşmamız gerekli.

• Karşılıklı saygı içinde fotoğraf çekenlere engel olunmamasını, fotoğraf çekenlerin de fotoğraf çekmeyenleri rahatsız etmemesini diliyoruz.

• Gezi Liderlerini tanımak için bakınız www.festtravel.com/tr/gezi-liderleri.
Gezi Ücreti

415

SATIŞI SÜRÜYOR

Tarih
26 Eylül 2020
(Günübirlik)İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER GEZİLERİMİZ


FEST FARKI 
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.