İRAN GEZİSİ

OECONOMICA: KRALLAR VE ŞAHLAR ÜLKESİ İRANGEZİ DETAYI

Persepolis antik kenti, bir zamanlar "dünyanın yarısı" olan İsfahan, şairler şehri Şiraz, Acem Bahçeleri, başkent Tahran, Yezd’de Zerdüştilerin kutsal ateşi ve Sessizlik Kuleleri, Kaşan’da Fin Bahçesi ve Bozorg Ağa Camisi, İran'ın ruhu Meşhed’de Şiilerin en önemli ziyaret noktalarından İmam Ali Rıza Kutsal Alanı… Animizm, Mitraizm, Zerdüştçülük, Manişeizm, Parsilik, Musevilik, Hıristiyanlık, İslamiyet ve Şiilik mirasıyla dolu dolu İran…

 

2 Aralık 2017 Cumartesi: İSTANBUL - ŞİRAZ

Saat 19.30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde buluşma. Türk Hava Yolları’na ait TK 884 sefer sayılı uçuşla saat 21.50’de Şiraz’a hareket. Uçakta geceleme.

3 Aralık 2017 Pazar: ŞİRAZ

Yerel saatle 02.15’te varış. Havalimanında karşılanma ve otele transfer. Otelde konaklama. Kahvaltının ardından Şiraz şehir gezisi: Şah-ı Çerağ Türbesi, Nasr-el Mülk Camisi, Narencistan Sarayı, Sadi ve Hafız’ın türbeleri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Vekil Camisi ve Vekil Çarşısı gezileri. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

4 Aralık 2017 Pazartesi: ŞİRAZ - YEZD

Sabah erken saatte Persepolis’e hareket. İran'ın en önemli ören yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Persepolis şehriyle Nakş-ı Rüstem gezileri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Yezd’e hareket. Yol üzerinde Pers İmparatorluğu’nun kurucusu Kuroş’un mezarının görülmesi. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

5 Aralık 2017 Salı: YEZD - İSFAHAN

Dünyanın en eski şehirlerinden kabul edilen Yezd'in mahallelerinde yürüyüş, Mescid-i Cuma, Ateşgede ve Sessizlik Kuleleri gezileri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. İsfahan’a hareket. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

6 Aralık 2017 Çarşamba: İSFAHAN

Sabah kahvaltısından sonra Bakran’a hareket. Stuko sanatının başyapıtlarından olan Pir-i Bakran Türbesi gezisi. Ardından İran’ın en önemli Ermeni kilisesi Vank Katedrali ve Güvercin Kulesi gezileri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Öğleden sonra İsfahan şehir gezisi: Selçuklu dönemi şaheseri İsfahan Cuma Camisi ve İsfahan köprüleri. Yerel bir lokantada akşam yemeği. Otelde konaklama.

7 Aralık 2017 Perşembe: İSFAHAN

Sabah İsfahan Ateşgedesi’nde başrahiple sohbet. Çehel Sütun Sarayı gezisi. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Öğleden sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan Meydanı), Şeyh Lütfullah Mescidi, Şah Abbas Camisi ve Ali Kapu Sarayı gezileri. Nakş-ı Cihan Meydanı’nda İsfahan çarşısı için serbest zaman. Yerel bir lokantada akşam yemeği. Otelde konaklama.

8 Aralık 2017 Cuma: İSFAHAN - KAŞAN - TAHRAN

Kaşan’a hareket. Fin Bahçesi gezisi. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Bozorg Ağa Camisi, sivil mimarinin en önemli örneklerinden olan Borucerdi Evi ve Tabatabai Konağı gezileri. Tahran’a hareket. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

9 Aralık 2017 Cumartesi: TAHRAN

Ulusal Müze ve Gülistan Sarayı gezileri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Milli Mücevherat Müzesi (Büyük Hazine), Seramik ve Cam Müzesi gezileri. Yerel bir lokantada akşam yemeği. Otelde konaklama.

10 Aralık 2017 Pazar: TAHRAN - MEŞHED

Niavaran Sarayı ve Rıza Abbasi Müzesi gezileri. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Havalimanına transfer, yol üzerinde Azadi Anıtı’nın görülmesi. Yerel bir havayoluyla Meşhed’e hareket. Havalimanında karşılanma ve otele transfer. Otelde akşam yemeği ve konaklama.

11 Aralık 2017 Pazartesi: MEŞHED - TUS - MEŞHED

Tus’a hareket. Kent gezisi ve Şahname’nin yazarı Firdevsi’nin türbesini ziyaret. Meşhed’e dönüş. Yerel bir lokantada öğle yemeği. Şiilerin en önemli mabedlerinden Sekizinci İmam Rıza’nın türbesinin de bulunduğu Astan-ı Kuds-ı Rezavi Külliyesi gezisi. Otelde akşam yemeği ve transfer saatine kadar dinlenme. Havalimanına transfer.

12 Aralık 2017 Salı: MEŞHED - İSTANBUL

Saat 03.10’da TK 889 sefer sayılı uçuşla İstanbul'a hareket. Yerel saatle 07.15’te varış.

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Ekonomi sınıfı dış hat uçak bileti,
 • 23 USD bilet kesim bedeli,
 • Havalimanı vergileri (şu an 127 USD) ve harçları,
 • Tahran - Meşhed arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu biletlerin tüm alan vergileri, işlem bedelleri,
 • Tüm transferler,
 • Yerel 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklama,
 • 9 öğle yemeği ve 9 akşam yemeği,
 • Uzman rehberlik hizmeti,
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri,
 • Tüm bahşişler (gezi liderine ve gezi şoförüne bahşiş toplanmıyor),
 • FEST Travel özel “İran” gezi kitabı,
 • Seyahat Sağlık Sigortası,
 • KDV.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Kişisel harcamalar,
 • Fazla bagaj ücreti,
 • Çador (İran’da kadınların giydikleri siyah örtü),
 • Programda belirtilmeyen yemekler, tüm yemekler sırasında alınacak içecekler ve ekstralar,
 • Havaalanı’ndan eve dönüş transferi,
 • Yurtdışı çıkış harcı,
 • Seyahat iptali teminatını içeren sigorta.

Transferimiz için kullanılan araçlar çok rahattı. Wi-fi vardı. Kaptan ve muavin çok güler yüzlü ve yardımcılardı bizi nasıl memnun edeceklerini bilemediler neredeyse. Yerel rehberimiz de memnuniyetimiz için canla başla çalıştı kendisinden beklediğimizden fazlasını yaptı. Çok farklı yerlere gittik değişik yemekler yedik. İran’ın tarihi, parkları ve temizliği çok şaşırttı. Bu ülke hakkında çok yanlış düşüncelerim olduğunu farkettim. Rehberimizin de bilgi birikimi ve tecrübesi de eklenince unutulmaz bir gezi oldu. FEST’i imkanı olan herkese tavsiye ediyorum, ayrıca TV programlarınızı da hiç kaçırmam.

Her bölümünden ayrı keyif aldım. Yerel rehber de Mustafa Bey ile birlikte harika uyum gösterdi. İlk kez ekonomik turunuza katıldım ve çok memnun kaldım. Diğer FEST gezilerine göre bir eksiklik hissetmedim.


Gezi Ücreti
Tarih

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER GEZİLERİMİZ

OECONOMICA: KÜBA

2.200

( 19.740 )

FEST FARKI 
İLETİŞİM
Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apt. No.74 K.7 D. 18-19 PK.34349 Balmumcu, Beşiktaş-İstanbul / Türkiye
Tel: 0 850 622 33 78   Faks: 0 212 216 10 30
E-Posta:  fest@festtravel.com

WhatsApp: 0534 015 62 30
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi - Cuma / 08.30 - 18.30
Mesai saatleri dışında bize ulaşmak için yurtdisi@festtravel.com adresimize yazabilir ya da 0534 015 62 30 no’lu telefonu arayabilirsiniz.